Valštejnský okruh

Vážení přátelé, přijměte, prosím, pozvání na Valštejn. Projděte si stezkou Valštejnského okruhu obě údolí, objevte zdejší genius loci, poznejte minulost obce a zažijte její současnost. Nechte na sebe působit místo, kde kdysi žila tisícovka obyvatel, stál kostel s hřbitovem, několik obchodů, pět hostinců, mlýn, turistická chata…..

Valštejn je nejlépe dostupný z části obce Hynčice, odkud se k nám dostanete vlastním autem nebo pěšky. Procházku doporučujeme začít v místě, kde z příjezdové cesty z Hynčic odbočuje v obci doleva cesta na Ztracenou Vodu. Zde najdete první informační panel se stručnou historií obce a panel se spolkovým znakem a nástěnkou.

Panel se spolkovým znakem a nástěnkou a panel s historií obce.

Panel se spolkovým znakem a nástěnkou a panel s historií obce.

Pokračujte rovně po cestě vzhůru na sever, po pravé straně si všimněte žulové sochy sv. Jana Nepomuckého z 18. století a kousek za ním památníku obětem 1. světové války. Po 300 metrech od prvního panelu narazíte na návsi u bývalé fary na druhý panel s významnými stavbami a památkami z valštejnské minulosti. Toto místo, kde do roku 1984 stával kostel zasvěcený sv. Františku Xaverskému, lze považovat za dřívější centrum obce.

Panel s významnými valštejnskými památkami před farou u bývalého kostela.

Panel s významnými valštejnskými památkami před farou u bývalého kostela.

Při následném zdolávání cesty stoupající údolím pátrejte očima v porostech kopřiv a stromů po zbytcích původních stavení, dokud nedojdete ke kapli, kde se nachází třetí panel věnovaný zdejší osadě Malý Valštejn a nedaleké obci Kraví Hora. Ta sice nebyla součástí Valštejna, její obyvatelé však byli do společenského života Valštejňanů začleněni.

Kaple a panel o historii Malého Valštejna a Kraví Hory.

Kaple a panel o historii Malého Valštejna a Kraví Hory.

Pokračujte po žluté turistické značce 400 metrů do mírného kopce k zastřešenému posezení na Kraví hoře, které přímo vybízí ke krátkému odpočinku a třebas i opečení špekáčků. Rozhlédněte se po kraji a užijte si zdejší krásné výhledy.

Posezení na Kraví hoře.

Posezení na Kraví hoře.

Dál vás cesta povede kolem nepřehlédnutelného vojenského radaru k rozcestníku Nad Ztracenou Vodou (stále po žluté značce směr Solná hora), odkud zažijete další nádherné výhledy směrem na Krnov a Cvilín. Až projdete za rozcestníkem lesem, zatočíte doleva (spatříte zalesněný vrch Jindřichovy vyhlídky – nejvyššího vrcholu nad valštejnskými údolími) a sejdete po louce na cestu do údolí bývalé osady Ztracená Voda. Touto cestou pokračujte dolů podél v podzemí mizejícího toku Valštejnského potoka a řady dalších zarostlých zborů původních stavení, až se objeví první chaty a vy dojdete ke čtvrtému panelu s pojednáním o Ztracené Vodě. Pak už jen necelý kilometr a půl a jste zpátky u startu své cesty.

Areál Armády ČR a radar.

Areál Armády ČR a radar.

Panel na Ztracené Vodě.

Panel na Ztracené Vodě.

Valštejnský okruh, jehož délka činí 8 km, lze volným tempem absolvovat i s přestávkou za 3-4 hodiny. Terén je převážně jednoduchý, tůru zvládnou i menší děti. Vybudován byl v letech 2014-2016 v rámci činností Spolku Valštejn z veřejné finanční podpory z rozpočtu města Město Albrechtice a z finanční podpory manželů Blanky a Roberta Kořínkových (tabule se spolkovým znakem). Informační panely zpracoval Robert Kořínek ml., grafické návrhy Radim Kabeláč, korektury textů provedla Hana Geržová a Petra Kořínková, dřevěné rámy vyrobili a usadili členové Spolku Valštejn a společnost DOMOVINA — ekologie, venkov, turistika, spol. s r. o., která také všechny panely vytiskla.

Mapa Valštejnského okruhu: 1 – panel s historií obce a panel se spolkovým znakem a nástěnkou (u křižovatky) 2 – panel s významnými budovami (u fary) 3 – panel s historií Malého Valštejna a Kraví Hory 4 – panel s historií Ztracené Vody

Mapa Valštejnského okruhu:
1 – panel s historií obce a panel se spolkovým znakem a nástěnkou (u křižovatky)
2 – panel s významnými budovami (u fary)
3 – panel s historií Malého Valštejna a Kraví Hory
4 – panel s historií Ztracené Vody

Celá trasa Valštejnského okruhu je v důležitých místech značena směrovkami, které usnadňují orientaci v terénu při procházce okruhem.

Přejeme příjemnou procházku Valštejnem, vítejte u nás. A nezapomeňte si prohlédnout následující galerii snímků z výroby infopanelů a krásné video o Valštejnském okruhu natočené Karlem Knappem a umístěným na stránkách Linhartovského zámku.